Postup ako ušiť plážový froté uterák

Postup ako ušiť plážový froté uterák

Leto je pred nami, začali sa prázdniny, väčšina z nás bude tráviť horúce dni pri vode. Okrem plaviek, dobrej nálady a správneho pitného režimu budete určite potrebovať aj uteráky alebo osušky. My sa k vode chystáme tiež a všetci chceme samozrejme svoj vlastný uterák. Aby sme vedeli ktorý komu patrí, ušila som nám vlastné, originálne a ľahko rozpoznateľné. Ak chcete mať aj vy na kúpalisku alebo na pláži originálne uteráky, pripravila som pre vás jednoduchý návod ako ušiť froté uterák krok za krokom. Postup ako ušiť plážový froté uterák je veľmi jednoduchý a nenáročný.

Na výrobu froté uteráka budete potrebovať:

100% bavlnené froté (použitie froté bez prímesí polyesteru je veľmi dôležité, to zmesové totiž vôbec tak dobre nesaje)
Bavlnená látka alebo BIO bavlnená látka na aplikácie
Nožnice alebo rotačný rezač
Podložka na rezanie
Pravítko
Polyesterová niť
Stehovacie špendlíky
Šijací stroj

postup-ako-usit-plazovy-frote-uterak-1

Na froté uterák si ako prvé pomocou rotačného rezača a patchworkového pravítka pripravíte požadovaný rozmer 100% bavlneného froté a aplikáciu z bavlnenej látky:

postup-ako-usit-plazovy-frote-uterak-2

Vybrala som si krásnu bavlnenú látku Ta Dots, z ktorej budem na našom uteráku robiť aplikáciu v tvare farebného prúžku. Používať budeme túto bavlnenú látku v 4 rôznych farbách, pre každého člena rodiny použijeme jednu farbu. Rotačným nožom si odrežeme požadované množstvo:

postup-ako-usit-plazovy-frote-uterak-3

Ja som si ako aplikáciu na froté uterák zvolila prúžok z mojej obľúbenej bavlnenej látky Ta Dot Sunny. Okraje prúžku som prehla a následne zažehlila. Týmto si vytvoríme aplikáciu, ktorou budeme zdobiť náš uterák:

postup-ako-usit-plazovy-frote-uterak-4

Bavlnený prúžok si položíte na pripravený rozmer 100% bavlneného froté, a prišpendlíte stehovacími špendlíkmi. Prúžok z bavlnenej látky by mal po okrajoch presahovať asi o 1 cm:

postup-ako-usit-plazovy-frote-uterak-6

Pružok opatrene prešijete po celej dĺžke. Na šitie používam kvalitnú polyesterovú niť:

postup-ako-usit-plazovy-frote-uterak-7

Bavnenú aplikáciu našijete na základ uteráka z oboch strán do celej dĺžke. Šijeme opatrne a dávame pozor na špendlíky. Postupne ich vyťahujte – ak sa stane, že omylom prešijete špendlík môžete zlomiť ihlu:

Postup ako ušiť plážový froté uterák

Keď už máte aplikáciu prišitú, celý froté uterák si obšijete. Ako prvé zahnete a prešijete bočné strany kde sme našívali farebný bavlnený prúžok:

postup-ako-usit-plazovy-frote-uterak-9

Tu vidíte prečo je dôležote bavlnený prúžok odrezať o 1 cm dlhší ako je samotný uterák. Bočnú stranu uteráka zohnite dvakrát a po celej dĺžke prešite jednu a potom aj duhú stranu:

postup-ako-usit-plazovy-frote-uterak-10

Keď máte zahnuté a obšíté obe dlhé a jednu krátku stranu uteráku, pripravíte si uško, alebo pútko aby ste si mohli uterák aj v kúpelni pohodlne zavesiť. Môžete použiť alebo hotový šikmý prúžok alebo si ho spravíte sami. Zažehlíte si najskôr okraje ako pri príprave prúžku, ktorý ste aplikovali na uterák, prehnete na polovicu, ešte raz prežehlíte a prešijete:

postup-ako-usit-plazovy-frote-uterak-11

Prehnutím oboch okrajov vytvoríte háčik alebo pútko na zavesenie. Šírka a dĺžka uška na zavesenie je individuálna, v našom návode ako ušiť uterák si ukážeme aj našívanie pútka na zavesenie:

postup-ako-usit-plazovy-frote-uterak-12

Pútko si prichytíte k froté uteráku pomocou stehovacieho  špendlíka aby sa pútko pri šití nepohlo. Prichytenie pútka je dôležité aj preto, aby sme ho našili rovno:

postup-ako-usit-plazovy-frote-uterak-13

A nakoniec pútko na uterák opatrne prišite. Dávajte pozor na špendlík:

Postup ako ušiť plážový froté uterák

A plážovú uterák je hotový 🙂 Tento jednoduchý návod ako ušiť froté uterák vám pomôže ak so šitím ešte nemáte veľké skúsenosti. Pomocou aplikácii z bavlnenej látky môžete uteráky farebne odlíšiť a ušiť uterák pre každého člena rodiny v inej farbe. Kombinovať môžete bavnené froté a bavlnené látky rôznych farieb a vzorov. Tento postup ako ušiť uterák môžete využiť aj pri šití osušky alebo malého uteráka na tvár. Želáme vám pekné chvíle strávené pri vode a príjemné kúpanie:

postup-ako-usit-plazovy-frote-uterak

Ak sa vám náš šikovný Postup ako ušiť plážový froté uterák páčil, pridajte sa k našim priateľom na Facebooku, sledujte náš profil a budete vždy informovaný čo je u nás nové. Navštívte nás osobne v našom showroome v Moste pri Bratislave, kde si budete môcť vybrať zo širokej ponuky kvalitných látok a pomôcok na šitie. V našej kategórii Blog a návody na šitie budú pravidelne pribúdať nové návody, nápady a zaujímavé články zo sveta šitia. Látky z lásky sú naša vášeň, na lásku k látke nikdy nie je neskoro 🙂

Tento článok vznikol v spolupráci s www.sperkovo.sk.

Bavlnené froté

Bavlnené látky metráž

Pridaj komentár

Prišla jeseň a s ňou aj zľava pre Vás 35% na celý sortiment , tak neváhajte :) V nákupnom košíku stačí zadať zľavový kód jesen , poponáhľajte sa nech sa Vám ujdú najlepšie kúsky. Skryť