Návod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom

Návod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom

Škola volá a vy opäť kalkulujete čo všetko bude treba vášmu školákovi? Taký peračník si môžete doma ušiť aj svojpomocne – ten s mojím jednoduchým fotopostupom zvládnete ušiť už za pár minút. A dokonca presne taký, aký vaše dieťa bude chcieť. V tomto jednoduchom návode vám krok po kroku ukážem, ako si vyhotovíte jednoduchý peračník so zipsom. Že neviete ako našiť zips? Prednedávnom som ani ja nevedela a zipsová pätka bola pre mňa španielska dedina. Preto verím že Návod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom vás to naučí a mnohé vysvetlí. Samozrejme vyberajte si iba originálne látky a krásne dizajnové vzory, nech má školák v triede originálny kúsok 🙂

Na výrobu jednoduchého peračníku zo zipsom budete potrebovať:

navod-ako-usit-jednoduchy-peracnik-so-zipsom-19

Na ušitie jednoduchého peračníka si pripravíme 2 obdĺžniky základnej bavlnenej látky – ja som neodolala novinke Walrus and friend on icy grey. Ďaľšie 2 obdĺžniky jednostranne nažehľovacej výstuže. Odporúčam prácu s Ronofixom. A takisto budeme potrebovať aj 2 obdĺžniky vnútornej látky, ja som zvolila bavlnenú látku Biele bodky na sivej. Rozmer je len a len na vás, šírku látky prispôsobujeme dĺžke zipsu. Ja som chcela peračník trošku väčší, preto som strihala látku s výškou 15 cm. Všetkých 6 odĺžnikov bude mať rovnaký rozmer:

navod-ako-usit-jednoduchy-peracnik-so-zipsom-1

K základnej, vrchnej látke prižehlíme Ronofix. Prikladáme rubovú stranu látky k lepivej strane výstuže. Môžeme na nej nahmatať drobné kvapôčky lepidla, a keď pozrieme na Ronofix proti slnku, môžeme kvapôčky aj vidieť a tak zistiť, ktorá je rubová strana. Žehlíme bez naparovania, začíname od stredu ku krajom látky:

navod-ako-usit-jednoduchy-peracnik-so-zipsom-4

Teraz prišijeme zips. Nebojte sa, našívanie zipsu nie je až také zložité. Vymeníme základnú pätku na šijacom stroji za zipsovú. Slúži na to, aby nám prácu uľahčila, nie skomplikovala. Priložíme lícovú stranu zipsu k lícovej strane základnej látky, na ktorej máme prižehlenú výstuž. Na ne položíme vnútornú látku, tiež je lícovou stranou otočená k lícovej strane základne:

navod-ako-usit-jednoduchy-peracnik-so-zipsom-3

Aby nám všetko spolu pekne sedelo prišpendlíme si to stehovacími špendlíkmi. Zašpendlenie je dôležité inak sa pri šití časti látky môžu posúvať:

navod-ako-usit-jednoduchy-peracnik-so-zipsom-5

A teraz všetko spolu prešijeme na šijacom stroji. Nebojte sa našívania zipsu, nie je to vôbec také zložité. Ukážeme vám ako našiť zips krok za krokom:

navod-ako-usit-jednoduchy-peracnik-so-zipsom-6

Zips máme našitý na jednej strane. Prišitú časť si roztvoríme. Základ ušitého peračníka teraz vyzerá takto:

navod-ako-usit-jednoduchy-peracnik-so-zipsom-7

Teraz si túto zošitú časť preložíme tak ako bude vo finále vyzerať. Rubové strany priložíme k sebe. Pomocou žehličky peračník poriadne prežehlíme aby látky sedeli tak ako majú:

navod-ako-usit-jednoduchy-peracnik-so-zipsom-8

Takto pripravenú základňu peračníka zafixujeme na šijacom stroji. Z vonkajšej strany obšijeme po celej dĺžke:

Návod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom

Takto isto teraz prišijeme k zipsu aj druhú stranu, zvyšné dva obdĺžniky. Opäť lícovú stranu základnej látky k lícovej strane zipsu:

Návod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom

Otočíme a znova lícovú stranu k lícovej strane vnútornej látky. Zašpendlíme a prešijeme. A znovu si obe časti poriadne prežehlíme a zafixujeme:

Návod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom

Látka sa nám pri šití môže trochu poposúvať, preto si ju zarovnáme po okrajoch. Šírka obdĺžnikov je rovnaká ako dĺžka zipsu:

Návod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom

Tú náročnejšiu časť máme za sebou. Teraz si peračník celý zošijeme. Priložíme k sebe základné vonkajšie obdĺžniky a vnútorné obdĺžniky. Macko a macko k sebe lícovou stranou, bodky a bodky k sebe lícovou stranou:

Návod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom

Je veľmi dôležité aby sme si nechali zips rozopnutý. Minimálne do polovice. Ale čím viac tým lepšie. Bez toho sa nám nepodarí peračník prevrátiť:

Návod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom

Látku otočíme, zošpendlíme a obdĺžniky si zošpendlíme:

nNávod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom

A po celom obvode zošijeme. Necháme si len malý otvor neprešitý na vnútornej bodkovanej látke. Cez tento prevlečieme celý peračník. Tento otvor po prevlečení zašijeme:

nNávod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom

Takto sme dosiahli, že peračník je krásny aj vo vnútri:

Návod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom

Aaaaa peračník je hotový, stačí ho už len naplniť písacími potrebami a tešiť sa na september 🙂

Návod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom

Ak sa vám náš šikovný Návod ako ušiť jednoduchý peračník so zipsom páčil, pridajte sa k našim priateľom na Facebooku, sledujte náš profil a budete vždy informovaný čo je u nás nové. Navštívte nás osobne v našom showroome v Moste pri Bratislave, kde si budete môcť vybrať zo širokej ponuky kvalitných látok a pomôcok na šitie. V našej kategórii Blog a návody na šitie budú pravidelne pribúdať nové návody, nápady a zaujímavé články zo sveta šitia. Látky z lásky sú naša vášeň, na lásku k látke nikdy nie je neskoro ?

100% Bavlnené látky metráž

Pomôcky na šitie

Pridaj komentár

Prišla jeseň a s ňou aj zľava pre Vás 35% na celý sortiment , tak neváhajte :) V nákupnom košíku stačí zadať zľavový kód jesen , poponáhľajte sa nech sa Vám ujdú najlepšie kúsky. Skryť