Návod ako ušiť bavlnenú tašku cez plece

Návod ako ušiť bavlnenú tašku cez plece

Chystáte sa na pláž, do detského kútika, na prechádzku s vašim drobcom alebo len na nákup zeleniny na trh? Potrebujete jednoduchú a priestrannú tašku, do ktorej bez problémov dáte všetko čo potrebujete a navyše budete mať originálny módny kúsok? Keď budete chcieť, vďaka môjmu jednoduchému návodu ako ušiť bavlnenú tašku cez plece krok za krokom, môžete mať každý deň inú. Návod ako ušiť bavlnenú tašku cez plece je vhodný pre začiatočníkov i mierne pokročilých.

Na výrobu bavlnenej tašky budete potrebovať:

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-1

Na ušitie veľkej plážovej alebo nákupnej bavlnenej látky budete potrebovať 110 cm základnej látky. Ja som použila bavlnenú látku metráž Chevron blue grey, z ktorej som si pomocou rotačného rezača a patchworkového pravítka odrezala šírku 55 cm. Rovnaký rozmer si pripravíte aj z výstuže, najvhodnejšia je Ronofix alebo Novopast:

Návod ako ušiť bavlnenú tašku cez plece

Taktiež si odrežete látku vnútornú, ja som použila jednu zo svojich obľúbených BIO Bavlnených látok Mini Star Blue grey. Vnútorná látka bude mať šírku o 0,5 cm užšiu ako vrchná (čiže ak použijete základnú vrchnú bavlnenú látku 55 cm, vnútorná bude 54,5 cm):

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-3

K základnej, vrchnej látke dôsledne prižehlíte zvolenú výstuž pomocou žehličky. Výstuž prižehľujte podľa odporúčania výrobcu, každá výstuž potrebuje iný čas a inú teplotu nažehľovania. Žehlíte smerom od stredu ku okrajom:

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-4

Po pár minútach máme výstuž nažehlenú na vonkajšiu látku a môžeme pokračovať ďalším krokom:

Návod ako ušiť bavlnenú tašku cez plece

Základnú vrchnú látku spolu s prižehlenou výstužou preložíte na polovicu výstužou von a zošpendlíte stehovacími špendlíkmi (špendlíte smerom kolmo na steh):

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-6

Takto pripravenú látku prešijete na šijacom stroji. Tašku šijete z rubovej strany, čiže cez výstuž:

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-7

Rovnako postupujete aj s vnútornou látkou. Prehnite látku na polovicu, zošpendlíte a zošijete. Šijete z rubovej strany:

Návod ako ušiť bavlnenú tašku cez plece

Dávajte pozor na to, aby ste si na jednom okraji nechali voľný, nezošitý otvor. Týmto otvorom v závere prevlečiete celú tašku (takto nebude na žiadnom mieste vidno nijaký steh):

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-10

Vytvoríte si dno bavlnenej tašky. Roztvoríte základ tašky (vrchná látka s nažehlenou výstužou) aj vnútornú látku oboma rukami a tým vytvoríte na oboch okrajoch dva trojuholníkové cípy:

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-11

Naznačíte si miznúcou fixkou líniu 10 – 12 cm, zafixujete špendlíkom. Prešijete látku po naznačenej línií:

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-12

Tento postup zopakujte aj na vonkajšej látke s výstužou. Prebytočne trojuholníkové cipy zo základu aj vnútra tašky odstrihnete asi 1 cm od prešitej línie:

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-13

Základ plážovej (nákupnej) tašky si prevrátime lícovou stranou von a špendlíkmi si prichytíme bavlnené popruhy k taške. Jeden popruh na jednej strany, druhý na druhej. Dĺžku popruhu prispôsobte svojej výške:

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-14

Prichytíte popruhy k základu tašky pomocou stehovacích špendlíkov tak, aby sa popruh neposunul a aby ste mali istotu, že popruh našijete presne tak kam máte. Popruh prišite k základu tašky:

Návod ako ušiť bavlnenú tašku cez plece

Teraz si celý základ tašky aj s bavlnenými popruhmi vložíte do vnútra tašky. Vnútro máte stále otočené naruby, takže lícové strany základu aj vnútra sú priložené k sebe:

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-16

Obe látky zrovnajte a prišpendlite k sebe. Tašku zošijete po celom obvode:

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-18

Cez otvor na vnútornej látke, ktorý ste si nechali na začiatku prevlečiete celú tašku von:

Návod ako ušiť bavlnenú tašku cez plece

Povyrovnávate, zašpendlíte a zafixujete po celom obvode:

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-21

Ako posledný krok zašijete otvor na vnútornej látke, cez ktorý ste tašku prevliekali:

navod-ako-usit-bavlnenu-tasku-cez-plece-22

A vaša originálna bavlnená plážová, vychádzková alebo nákupná taška je hotová. Budeme sa tešiť na fotky vašich originálnych tašiek. 🙂

Návod ako ušiť bavlnenú tašku cez plece

Ak sa vám náš šikovný Návod ako ušiť bavlnenú tašku cez plece páčil, pridajte sa k našim priateľom na Facebooku, sledujte náš profil a budete vždy informovaný čo je u nás nové. Navštívte nás osobne v našom showroome v Moste pri Bratislave, kde si budete môcť vybrať zo širokej ponuky kvalitných látok a pomôcok na šitie. V našej kategórii Blog a návody na šitie budú pravidelne pribúdať nové návody, nápady a zaujímavé články zo sveta šitia. Látky z lásky sú naša vášeň, na lásku k látke nikdy nie je neskoro ?

100% Bavlnené látky metráž

Pomôcky na šitie

Pridaj komentár

Prišla jeseň a s ňou aj zľava pre Vás 35% na celý sortiment , tak neváhajte :) V nákupnom košíku stačí zadať zľavový kód jesen , poponáhľajte sa nech sa Vám ujdú najlepšie kúsky. Skryť