Ako začať šiť

Ako začať šiť

Šitie je naša veľká vášeň, hobby a relax. Bola dnes u mňa veľmi dobrá kamarátka a poprosila ma aby som jej ušila obliečku pre dcéru na vankúšik do škôlky. Jej velkáčka si dokonca sama vybrala látku. Nakoniec to dopadlo tak, že vankúšik si takmer celý ušila kamoška sama. Najprv, že ona chce skúsiť si vankúšik vystrihnúť. Podala som jej rezacie koliesko, mala z toho ohromný zážitok, podobne ako ja keď som ho prvýkrát použila. Keď už bola látka správne narezaná, navrhla som jej, aby si skúsila tie dve látky spolu aj zošiť. Mala z toho obrovskú radosť, šila síce pomaly, ale na moje počudovanie úplne rovno a precízne. Nakoniec mi hovorí, „toto je úplne super, mňa by to tak bavilo a čo všetko by som potrebovala keby som chcela šiť? Ako začať šiť? “ Ja som sa pred rokom morila touto istou otázkou, čo naozaj potrebujem. Kde a ako začať. Ako začať šiť.

1. Chuť a vytrvalosť
Ako prvé sa potrebujete „zapáliť pre vec“ a vo svojom odhodlaní vytrvať. Prvé výtvory pravdepodobne nebudú ukážkové, možno ani len prezentovaniahodné, ale treba pamätať na to, že každý nejak začať musí. Ani profi krajčírky alebo módni návrhári nemali hneď diela špičkové. Všetko je o praxi.

kosik-navod-titulka-latky-1   nakrcnik-navod-titulka-1

2. Látka
V prvom rade si treba hneď na začiatku ujasniť, čo vlastne chcete šiť. Oblečenie alebo doplnky do domácnosti, hračky, obliečky. Na výber máte veľké množstvo kvalitných látok – hrubších, tenších, husto tkaných, elastických aj neelastických. Každý druh látky je vhodný na iný typ výrobku. Na detské tepláčiky určite nemôžete použiť rovnakú látku na blúzku.
Základom ale je, vybrať si látku kvalitnú, ktorá sa málo zráža. A hneď od začiatku šiť s kvalitnými látkami. Na šitie doplnkov do domácností je veľmi vhodné režné plátno, látky Home decor alebo bavlnené látky. Na oblečenie, obliečky alebo detské hračky sa hodia jemné látky ako je bavlnený voál alebo Bio bavlnená látka.

biobavlna-kat   bavlnene-latky-kat   rezne-platno-kat
3. Šijací stroj
Výber šijacieho stroja je hotová veda. Trh ich už ponúka obrovské množstvo, rôzne značky, rôzne druhy, ceny od pár desiatok eur až po niekoľkotisícové profimašinky. V zásade platí rovnaké pravidlo ako pri výbere látky. Vsadiť na osvedčenú značku, kvalitný celokovový stroj. Lacný nekvalitný šijací stroj vám môže robotu znechutiť podobne ako nekvalitná látka. Bude sa vám šiť ťažko, práca bude nedokonalá, ovládanie stroja zbytočne komplikované atď. Na šitie doplnkov do domácnosti, a nejakých drobností, na patchwork a podobne je vhodný klasický šijací stroj. Ak sa chystáte šiť oblečenie, alebo ak budete pracovať s elastickými materiálmi ako sú úplety alebo teplákovina, jednoznačne siahnite po overlocku, prípadne coverlocku. Nezabudnite, že sijací stroj si kupujete na niekoľko rokov.

sijaci-stroj-overlock-brother-m-1034d  vysivaci-stroj-brother-nv-750e

4. Nite, doplnky a pomôcky
Opäť je dôležité vybrať si kvalitnejšiu niť, aby vás nešlo poraziť po každom desiatom stehu, kedy sa vám bude niť stále trhať, hrčkať a inak vám znepríjemňovať prácu. Opäť nájdete v ponuke niekoľko druhov nití z rôznych materiálov, ktoré sa používajú pri šití rôznych látok. Veľmi kvalitná a všestranne využiteľná je polyesterová nit.

doplnky-kat  polyesterova-nit-na-sitie-peony  polyesterova-nit-na-sitie-bahama

Samozrejme budete potrebovať špendlíky, nožnice, alebo rezacie koliesko. Ak si vyberiete rezacie koliesko, vyberajte také, ku ktorým sa dajú dokúpiť náhradné čepele. Veľmi dôležitá je aj kvalitná rezacia podložka. Podložky sú na trhu rôzne rozmery, vyberte si takú aká vám najviac vyhovuje.

Rotačný rezač 28 mmkrajcirske-noznice-23-cm

Samozrejme budete potrebovať meter alebo pravítko na patchwork. Takýchto pravítok na patchwork je niekoľko rozmerov a tvarov. Opäť výber prispôsobte druhu výrobkov, ktoré chcete šiť. Ideálne je zakúpiť si jedno väčšie a jedno menšie pravítko. A v neposlednom rade siahnite po „označovači“, vybrala som tento všeobecný názov, pretože každému sa ľahšie pracuje s niečím iným. Osvedčená klasika je krieda alebo krieda v ceruzke, ja určite odporúčam používať miznúcu fixku. Fixkou môžete látku popísať krížom krážom, po 24 alebo 48 hodín vám po nej na látke neostane ani stopa.

Pravítko na patchwork 16 x 32 cm    Pravítko na patchwork 16 x 16 cm

No, tak myslím že všetky základné komponenty, ktoré by mala vaša pracovňa na začiatku obsahovať som spomenula. Je ich samozrejme oveľa, oveľa viac, ale začať sa dá úplne komfortne aj s takouto výbavou.

Pridaj komentár

Prišla jeseň a s ňou aj zľava pre Vás 35% na celý sortiment , tak neváhajte :) V nákupnom košíku stačí zadať zľavový kód jesen , poponáhľajte sa nech sa Vám ujdú najlepšie kúsky. Skryť