Ako ušiť prestieranie metódou quilt as you go

Ako ušiť prestieranie metódou quilt as you go

Omrzeli vás už prestierania, ktoré bežne dostanete v obchode? Chceli by ste niečo originálne, farebné, veselé? Hľadáte doplnky ktoré sa budú pačiť aj vašim deťom? Tak tento jednoduchý fotopostup ako ušiť prestieranie metódou quilt as you go je pre vás ako stvorený. Zvládnu ho ušiť aj začiatočníčky, ale určite si pri ňom prídu na svoje aj pokročilé krajčírky a skúsené patchworkárky. Quilt as you go je metóda veľmi obľúbená vo svete patchworku. Je veľmi rýchla, a presná. Princípom je, že nešijete zvlášť základ (top) nejakej deky alebo vankúšika a následne si jednotlivé vrstvy výrobku na seba ukladáte (vrchná vrstva, výplň a spodná vrstva) a prešívate, ale všetky tieto tri vrstvy šijete hneď od začiatku spolu. Pri tejto metóde je práca rýchlejšia a presnejšia, pretože sa vám jednotlivé vrstvy neposúvajú, lebo si ich hneď prešívate. Na záver stačí takýto výrobok olemovať a máte hotovo.

Na výrobu prestierania budete potrebovať:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go18

Návod ako ušiť prestieranie metódou quilt as you go

Postup ako ušiť prestieranie metódou quilt as you go je veľmi jednoduchý. Na začiatok si potrebujete len vybrať látky podľa svojich predstáv aby bolo prestieranie veselé a farebné. Ja som si vybrala kolekciu Make Another Wish od Lewis and Irene. Pomocou rotačného rezača a patchworkového pravítka si na podložke na rezanie narežete z každej vybranej látky pás hrubý asi 6 cm (hrúbka je individuálna v závislosti aký výrobok šijete). Keďže používate rotačný rezač, pohodlne odrežete viacero vrstiev naraz:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-1

Z látok si pomocou pravítka na patchwork a rotačného rezača postupne narežte pásy rovnakej šírky. Zvoľte rôzne vzory látok, výsledný efekt bude veľmi zaujímavý:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-2

Pripravíte si tiež štvorček z nejakej výraznejšej alebo obrázkovej látky, ktorý vám bude tvoriť základ alebo tzv. centrum vášho prestierania. Ja som si vybrala látku All in day, už som ju použila na niekoľko projektov, je úžasná. Toto prestieranie bude pre moje deti, preto som zvolila túto krásnu detskú látku ako ústredný motív:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-3

V ďalšom kroku si pripravíte výplň, ja najradšej používam Recyklovaný bavlnený termolin, ale môžete si vybrať aj Polyesterový termolin. Zatiaľ ho nestriháte ani nerežete, len si naň rozmiestnite svoje pripravené kúsky látky. Do stredu si umiestníte hlavnú (centrálnu) látku. A postupne okolo nej ukladáte narezané pásiky:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-4

Pásy látky ukladáte po obvode centrálnej látky v smere hodinových ručičiek:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-5

Dĺžku pásikov prispôsobujete strane, ku ktorej si pásik ukladáte. Pásiky si môžete nechať dlhšie aj o 0,5 cm, nebudete sa musieť báť či sa vám látka neposunie a po ušití prečnievajúce kúsky vidno nebude:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-6

Takto si na výplň rozmiestnite všetky pásiky tak ako sa vám páči. Vyskladajte si originálny vzhľad vášho predtierania:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-7

Výplň si okolo rozloženého základu odstrihnete, alebo odrežete. Spokojne si nechajte výplň aj väčšiu, bude sa vám ľahšie pracovať:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-8

A teraz príde tá zábavnejšia časť. Tak ako ste si pásiky látok postupne ukladali, tak si ich budete k sebe prišívať. Nezabudnite si pásiky dôkladne prišpendliť stehovacími špendlíkmi k výplni:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-9

Našívate si pásiky priamo k výplni. Pokiaľ chcete vaše prestieranie aj olemovať, pod výplň si ešte položíte aj spodnú látku a prešívate všetko spolu. Ja som svoje prestieranie teraz lemovať nechcela, takže prišívam základnú vrstvu len k recyklovanému bavlnenému termolinu:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-10

Po zošití si jednotlivé diely prežehlite žehličkou, prestieranie bude vyzerať krajšie:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-11

A postupujte rovnako pri každom pásiku po celom obvode v smere hodinových ručičiek, presne tak isto ako ste si rozmiestňovali látku:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-12

A prešívajte aj ďalšiu časť. Ja na podobné projekty používam 1/4 inch pätku, práca je jednoduchšia a presnejšia. Pätky sa dajú dokúpiť k všetkým šijacím strojom Brother:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-13

Nakoniec si ešte celé prestieranie dôklande prežehlite:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-15

Všetky strany si pekne zarovnáte. Na patchworkových pravítkach sú naznačené línie a uhly, tie vám teraz veľmi pomôžu aby bola vaša práca čo najpresnejšia:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-16

Z druhej strany vyzerá prestieranie takto. Vidíte? Krásne poprešívané spolu s výplňou. Ak by ste chceli prestieranie v závere olemovať, už by ste mali prišitú aj spodnú látku:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-17

Keď sa rozhodnete si prestieranie neolemovať, priložíte si k sebe zošitý základ s výplňou k spodnej látke. Obe časti lícovými stranami k sebe:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-18

Prispendlíte aby sa vám jednotilvé časti pri zošívaní nepohli:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-19

A po celom obvode zašijete:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-20

Nezabudnite si nechať malý otvor, ktorým prestieranie prevlečiete na lícovú stranu:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-21

Ešte pred prevrátením je dôležité odstrihnúť prečnievajúce rohy. Zabezpečíte si tak pekné línie a v rohoch vám nebude po prevrátený zavadzať žiadna látka:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-22

Opatrne celé prestieranie prevlečiete na lícovú stranu cez otvor, ktorý ste si nechali pri prešívaní:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-24

Povyrovnávate, uhlaďte a po obvode obšijete:

ako-usit-prestieranie-metodou-quilt-as-you-go-23

Nech sa páči, predtieranie je hotové. Toto bude slúžiť deťom. Takéto textilné prestieranie môžete kedykoľvek oprať:

Ako ušiť prestieranie metódou quilt as you go

Verím, že sa takéto parádne prestieranie bude páčiť nie len deťom ale aj celej rodine:

Ako ušiť prestieranie metódou quilt as you go

Ak sa vám náš šikovný článok Ako ušiť prestieranie metódou quilt as you go páčil, pridajte sa k našim priateľom na Facebooku, sledujte náš profil a budete vždy informovaný čo je u nás nové. Navštívne nás osobne v našom showroome v Moste pri Bratislave, kde si budete môct vybrať zo širokej ponuky kvatitných látok a pomôcok na šitie. V našej kategérii Blog a návody na šitie budú pravidelne pribúdať nové návody, nápady a zaujímavé članky zo sveta šitia. Látky z lásky sú naša vášeň, na lásku k látke nikdy nie je neskoro ?

100% Bavlnené látky metráž

Pomôcky

6 thoughts on “Ako ušiť prestieranie metódou quilt as you go

Pridaj komentár

Prišla jeseň a s ňou aj zľava pre Vás 35% na celý sortiment , tak neváhajte :) V nákupnom košíku stačí zadať zľavový kód jesen , poponáhľajte sa nech sa Vám ujdú najlepšie kúsky. Skryť